E-R 7:00-15:00
Tänane aeg toob meie psüühikale pidevalt uusi väljakutseid. Justkui vanadest ei piisaks. Inflatsioon, sõda, katastroofid, toiduainete hinnad, paljud inimesed muretsevad oma töökoha pärast, paljud inimesed muretsevad haigestumise või lähedaste haigestumise pärast. Sellele ei lisa ka meedia, mis tekitab hirmu ja vastasseisu emotsioone. Kõik see tekitab meie psüühikale liigset stressikoormust. Paljud inimesed on üha enam tohutu surve all. Ja see surve kipub aja jooksul avalduma füüsilistes sümptomites meie kehas. Seda nimetatakse stressi somatiseerumiseks. See tähendab, et psühholoogilised protsessid hakkavad avaldama füüsilisi sümptomeid. See on põhimõtteliselt meie organismi kaitse, kus organism püüab psüühilist pinget füüsilises kehas hajutada.
Meie keha püüab pidevalt säilitada homöostaasi. Ta püüab pidevalt säilitada stabiilset sisekeskkonda, kuigi tingimused meie ümber muutuvad pidevalt. See sisemine stabiilsus on vajalik kõigi füsioloogiliste protsesside toimumiseks. Stressi somatiseerimine mängib papüürus sellise klapi funktsiooni, mille abil me leevendame oma sisemist psühholoogilist pinget. See on aga pisut vihmavalu. Ka järgnevad füüsilised sümptomid ei ole midagi sellist, mis meile meeldiks või mis näitaks meie tervist. Sageli räägitakse kroonilistest valudest ja väsimusest, neuroloogilistest probleemidest ning sageli täheldame seedeprobleeme või unetust.
Hiina meditsiin ei räägi homöostaasist, kuid räägib pidevast yin ja yang energia tasakaalustamisest, kusjuures ideaalne seisund on kuldne kesktee, mis jääb kuskile vahepeale. Ideaalne seisund, mida me kunagi ei saavuta. Absoluutse tervise seisund. Hea on elada harmoonias, et ei esineks Yin ja Yangi äärmuslikke kõikumisi. Mis eriti viimasel ajal ei ole alati hästi läinud. Hea on järgida mõõdukuse teed. Kõiges, toidus, töös, sporditegevuses, puhkuses, suhetes, seksis... Kõik äärmused on meie organismile kahjulikud ja põhjustavad tasakaalustamatust. Yin ja yang energia tasakaalustamatust. Ja need avalduvad lõpuks haigustena.
Somatiseerumisstress on arstide jaoks sageli põgenemisdiagnoos. Ei leia probleemi põhjust? Stress on süüdi.
Kuid isegi Hiina meditsiini teooria ütleb, et haiguste põhjuseks on 70% meie psüühika, 20% meie toitumine ja ainult 10% on muud põhjused, mis sageli ei ole meie kontrolli all. Näiteks pärilikkus. Kui te mõtlete selle peale, siis meie vaimne seisund on üsna oluline tegur, kui me tahame jääda terveks.
Teine Hiina meditsiini paradigma ütleb: "Terve inimene on täis Qi ja verd ning kõik voolab temas vabalt". Ja just stressi somatiseerimine on tihedalt seotud selle väite teise osaga, voolamisega.
Hiinlased usuvad, et Qi voolab läbi meie keha. Me võime mõelda Qist kui energiast või vibratsioonist. Just Qi on sageli vaidlusküsimuseks hiina ja lääne meditsiini vahel. Keegi ei ole Qi-d ühegi mõõteriistaga mõõtnud, seda ei ole võimalik näha magnetresonantstomograafias, seda ei saa eraldada. See on natuke salapärane aine. See voolab akupunktuuriradades samamoodi nagu veri voolab veresoontes või lümfis lümfiradades. Qil on kehas erinevad funktsioonid. See soojendab, toidab, kaitseb, liigutab, vastutab füsioloogiliste protsesside eest jne. Nende funktsioonide täitmiseks peab see pidevalt ja vabalt voolama.
Maksa vastutab Qi energia voolamise eest meie kehas. Maksa on üks peamisi organeid või süsteeme, mis kontrollivad kõiki meie keha protsesse. Ja nende üks ülesanne on säilitada Qi vaba voolu. Probleem on selles, et Maksa on organ, mis on väga tundlik stressiolukordade suhtes. Stress, mis äratab meis erinevaid emotsioone, piirab nende läbilaskvusfunktsiooni. Esiteks hakkab Qi aeglustuma. Seda hakatakse märkama, nagu erinevad pinged kehas või kerged valud. Eriti naistel on tüüpilised kohad, kus neid pingeid on tunda. Kaela ja kilpnäärme piirkond, rindade ja rindkere piirkond, kaela piirkond, kõhu ja alaselja piirkond või alakõhu piirkond. Nii et kõigepealt hakkab Qi energia stagneeruma. Näiteks tunneme kopsu kurgus, survet rinnus, kivi kõhus või paisumist. Või sageli näen kontoris stressivalu kaela ja õlavarre vahel. Kui me ei suuda Qi uuesti voolama panna, hakkavad koos Qiga stagneeruma ka teised ained, näiteks veri ja lima. Ja nii tekivadki tõsisemad probleemid. Nagu kilpnäärme sõlmed, muhud rinnas, maohaavandid, emakamüoomid, munasarja tsüstid. On lugematu hulk stsenaariume. Üks tüüpiline sümptom on premenstruaalne sündroom. Hiina meditsiini kohaselt on menstruatsioon füsioloogiline blokeering. Mingil hetkel menstruatsioonitsüklis hakkab keha verd tagasi hoidma. Mis on ummistus. Kui aga maksa Qi on pikka aega seisma jäänud, kipub see võimendama kõiki teisi organismis olevaid blokeeringuid. Seepärast on enne menstruatsiooni seisva maksa Qi'ga naistel stagnatsiooni sümptomid tugevamad ja nad tunnevad selliseid sümptomeid nagu valu alakõhus või puusades, valu ja hellus rindades, psühholoogiline tasakaaluhäire jne.
Aga mida me saame teha? Kõigepealt on oluline ennetamine. Tuleb lasta kõigel vabalt voolata. Ärge tekitage ummistusi. Mitte ainult meie kehas, meie psüühikas, vaid ka meid ümbritsevas keskkonnas. Meid ümbritsevad stiimulid, mis tekitavad stressi, ei kao kunagi. Nende vastu võitlemine oleks pigem Sisyfea. Meil on kaks võimalust. Kas me väldime stressi tekitavaid olukordi või astume neile vastu. Stressi vältimine on hea mõte, kuid mõnikord on seda raske rakendada. Aga mõistlikkuse piires on hea mõte proovida.
Teine võimalus on nendele väljakutsetele vastu astuda. Aga kuidas. Ülalpool ütlesime, et stressirohked olukorrad tekitavad blokeeringuid. Nii et kui me astume stressile jõuga vastu, siis paneme end ainult rohkem blokeeringuid tekitama. Me hakkame oma emotsioone äärmuslikult äratama või surume neid alla. Mõlemad toovad kaasa blokeeringud Qi voolus. Parem viis on aktsepteerida stressiolukordi. Aktsepteerida neid, kui me ei saa neid hetkel muuta. Olge nagu vesi. Kui te lööte vett, siis see ei mõjuta seda liiga palju ja jätkab vabalt voolamist. Jälgige oma emotsioone nii, nagu need ei oleks teie osa, nagu need lihtsalt voolaksid läbi teie. On ka tehnikaid, mis aitavad meil stressiga paremini toime tulla. Nende hulka kuuluvad meditatsioonipraktikad, nagu Tai Ji, Qi Gong või jooga, või moodsam meetod, milleks on tähelepanelikkus.
Väga oluline on säilitada häid suhteid oma lähedastega. Ma ütleksin, et iga hinna eest. Võib-olla on see selle artikli kõige olulisem nõuanne.
Kuid mõnikord ei piisa suhtumise muutmisest. Somaatilised ilmingud võivad olla nii väljendunud, et seda ei ole võimalik ümber pöörata. Või võib see võtta kaua aega. Hiina meditsiin pakub olukorra muutmiseks mitmeid meetodeid. Üks neist on akupunktuur, nõelte pistmine akupunktuuripunktidesse. Kvalifitseeritud akupunktuuriarst suudab nõelte abil vabastada blokeeringuid radades ja aidata Qi'l taas vabalt voolata.
Teine võimalus on fütoteraapia, ravi ravimtaimede, seente, mineraalidega jne. Hiina meditsiinis on oma terapeutilises registris ravimtaimeretseptid, mis võivad vabastada seisva maksa Qi. Selles on isegi retsepte tõsisemate stsenaariumide jaoks, kus lisaks Qi'le hakkab blokeeruma ka veri või lima ja tekivad juba käegakatsutavad stagnatsiooni ilmingud, nagu fibroidid, tsüstid, endometrioos, adenoomid, kasvajad jne.
Üks parimaid segusid, mida ma oma praktikas somatiseerimise puhul kasutan, on Xiao Yao San retsept. Selle retsepti lõi tuntud arst 12. sajandi alguses. See sisaldab selliseid maitsetaimi nagu lambalääts või mimoosa, mis võivad vabastada maksa Qi. Samuti sisaldab see Qi-d tugevdavaid rohtusid, nagu atraktüüli või lagritsat. Seda segu võib kasutada kõikide probleemide puhul, mida stress raskendab. See sobib suurepäraselt erinevate pingetunnete, kõhu neurooside, ärevuse või menstruatsioonieelse sündroomi korral.
On veel üks moodsam segu, mida ma eelistan somatiseerimise puhul. See toimib üsna kiiresti, 14 päeva jooksul näeb patsient tavaliselt sümptomite vähenemist. Tavaliselt kirjeldab ta seda nii, et probleemid tema ümber ei häiri teda enam nii palju. Nad justkui lähevad temast läbi, mitte ei puuduta teda. Üldiselt ta lõdvestub. Segu on Hou Tou He Ping San. Lisaks maksa lõõgastavatele ravimtaimedele sisaldab see Hericium seent, mis on suurepärane somatiseerimiseks, ning sisaldab ka südame ja hingesheni tugevdavaid ravimtaimi. Süda on elund, milles asub meie psüühika.
Tahaksin juhtida tähelepanu veel ühele veale. Ma räägin maksast. Aga see on pigem Hiina Maksa, süsteem, mis liigutab kehas Qi energiat, talletab verd, aitab seedimist ja on tundlik emotsioonide ja stressi suhtes. Ja kui ma ütlen Maksa, siis mõtlevad paljud inimesed piimasegule. Piimaohakas on kindlasti suur abi, kuid lääne vaatenurgast vaadatuna on see pigem maksa abi. See taastab nende rakke ja taastab nende ainevahetuse võimeid. Mina räägin rohkem Maksa psüühilisest aspektist. Piimaohakas ei saa vabastada blokeeritud Maksa Qi. Seda saab teha Hiina prosobranch või mugul šahor.
Laske kõigel vabalt voolata. Olge nagu vesi. Stress teie ümber ei kao kunagi. See muutub ainult nõrgemaks või tugevamaks. Mõned inimesed hakkavad võtma näiteks Hou Tou He Ping Sani ja saavad leevendust. Aga kui nad ei muuda oma suhtumist stressirohketesse olukordadesse, tulevad nende somatiseeritud probleemid uuesti tagasi. Nagu patsient, kes sööb igal õhtul tšillipipart. Varsti hakkab tal kõht valutama. Ma võin talle anda taimse retsepti sellistele valudele. See paneb ta end paremini tundma. Aga kui ta ei lõpeta iga õhtu tšillide söömist, siis ei saa ta sellest valust kunagi jäädavalt lahti.
Ole nagu vesi.