E-R 7:00-15:00
Vabanege
stressi ja saada
taastada oma sisemine tasakaal
Stress on meie aja kõikjal esinev nähtus. Olgu selleks siis töösurve, emotsionaalne pinge või tänapäeva elu pidev kiirustamine, meie keha ja vaim reageerivad nendele stiimulitele - sageli tugevamalt, kui me tahaksime. Kuigi lääne ja traditsiooniline hiina meditsiin (TCM) pakuvad erinevaid vaatenurki stressile, nõustuvad nad, et pikaajaline stress häirib keha tasakaalu ja võib põhjustada kroonilisi probleeme.
Stress on üks levinumaid probleeme tänapäeva elus - see mõjutab meie keha ja meelt rohkem, kui me sageli mõistame. Kui lääne meditsiin käsitleb seda kui füsioloogilist reaktsiooni stressile, siis traditsiooniline hiina meditsiin (TCM) vaatleb seda keha energiatasakaalu ja elujõu Qi voolu kaudu. Kuidas saame ühendada need kaks lähenemist ja saavutada stressi sügavamat mõistmist? Vastus võib olla võti tasakaalu leidmiseks, mida me kõik ihaldame.
Lääne mõistes on stress organismi füsioloogiline reaktsioon stressiolukorrale. Hormoonid, eriti kortisool ja adrenaliin, tulevad mängu, et valmistada keha ette "võitluseks või põgenemiseks". Lühiajaliselt aitab stress meil toime tulla keeruliste olukordadega. Probleem tekib siis, kui see kestab liiga kaua - siis kurnatakse närvisüsteemi, nõrgeneb immuunsus, uni, seedimine ja keskendumisvõime on häiritud ning lõpuks tekivad psühhosomaatilised probleemid.
Ravi keskendub tavaliselt sümptomite ohjamisele, kasutades psühhoteraapiat, lõdvestustehnikaid, adaptogeenseid ravimtaimi ja raskematel juhtudel antidepressante.
TCM käsitleb stressi kui energia (Qi) vaba liikumise häiret:
TCM ei käsitle stressi isoleeritult, vaid inimese üldise energiapildi raames. Otsitakse põhjust, mitte ainult mõju.
Kombineerides lääne ja ida vaatenurki, saame saavutada sügavama arusaamise stressist ja luua tõhusama hoolduse. Lääne vahenditest saame kasutada psühhoteraapia, mindfullnessi, kehalise aktiivsuse, tervisliku une ja adaptogeensete taimede, nagu rhodiola ja aswagandha, võimalusi. TCM-is kasutatakse seevastu sageli raviseente, nagu Reishi või Hericium, ning fütoteraapia jõudu. Lisaks on võimalik aidata akupressuuri,akupunktuuri, hingamisharjutuste, Qi Gongi harjutuste ja eriti toitumise kohandamisega vastavalt konstitutsioonitüübile, kuid sellest räägime järgmisel korral.
Stress ei ole vaenlane, kui me tajume seda kui keha signaali, et meil on vaja aeglustada ja tasakaalustada. Olenemata sellest, kas me valime lääne meditsiini, traditsioonilise hiina meditsiini või nende kahe kombinatsiooni tee, eesmärk on alati keha, meele ja hinge harmoonia.